Ласкаво просимо до нашого садка!

Школа молодих батьків

Незвичайні пози дитини уві сні

сон   Дивні пози у малюків під час сну – не рідкість. Так, воно не може не хвилювати батьків. Характерно, що малюнок незвичайної пози уві сні найчастіше виникає напередодні якогось захворювання, або супроводжує уже розвинені у дитини хворобливі порушення. Причому та чи інша поза на якийсь час може стати «улюбленою», оскільки в її основі – конкретні причини. Ось чому насильницька зміна пози дитини під час сну викликає миттєве  повернення у вихідне положення.

Якщо батьки продовжують знов і знов «виправляти» позу малюка, то цим вони викликають миттєве пробудження. Оскільки це відбувається у самий непідходящий момент – вночі, дитина починає бурхливо висловлювати своє незадоволення, плаче. Але якщо подібні дії батьків стають систематичними, то вони можуть призвести до ще більш небажаних явищ – появи нічного нетримання сечі, у  деяких дітей – виникненню приступів кашлю і навіть астматичного приступу.

А зараз про конкретні причини «вимушених» незвичайних поз під час сні у дітей. Поза «головою донизу» нерідко спостерігається у малюків, які перенесли струс мозку або забиття голови. Таке положення уві сні – своєрідна компенсаторна реакція організму у відповідь на отриману колись травму. Ось чому наполегливе намагання дорослих змінити таку позу дитини під час сну викликає у неї головний біль, скарги.

    Буває й так, що діти сплять з різко запрокинутою головою, розкинутими руками і розгорнутою грудною клітиною. Така поза характерна для тих, хто страждає на астматичний бронхит (ця поза зустрічається практично у кожної третьої дитини, яка схильна до цього захворювання). І тут ми маємо справу зі своєрідною захисною реакцією організму – у згаданому положенні за слабкого дихання уві сні краще вентилюються легені і як наслідок – організм повніше насичується киснем.

Доволі часто за насильницької зміни положення тіла уві сні у таких дітей слідом за цим виникав астматичний приступ.

     Зустрічається й такий своєрідний стан – сон з відкритими очима. Як цілком нормальне явище він може спостерігатися у новонароджених і в ранньому  віці. Виявляється даний симптом у тому, що під час засинання і протягом першого циклу сну (до 2 годин) дитина лежить з нещільно заплющеними повіками, так що помітно білу смужку білка очей («заяче око»). Очі повернуті вгору та всередину. Вигляд не заплющених очей у батьків занепокоєння і стає зазвичай приводом для звернення до лікаря. Як правило, до середини ночі і до пробудження дитина спить із заплющеними очима. Отже, будь-яка незвичайна поза уві сні вимагає уваги з боку лікаря – педіатра та невропатолога.

Новини та статті